Mytiléna

Lesbos - MytilénaHlavním městem ostrova Lesbos je Mytiléna, nebo také Mytilini. Najdete jej na jihovýchodním pobřeží ostrova a žije zde přibližně 40 000 obyvatel. Mytiléna je nejen hlavním městem, ale také hlavním a významným přístavem na ostrově. Město se rozpíná od rozlehlého přístavu až do hor. Nedaleko hlavního města se nachází mezinárodní letiště.

Samotné město stojí na sedmi zelených kopcích v srdci Egejského moře. Současná Mytiléna je postavena na ruinách starobylého stejnojmenného města. Toto město bylo domovem významných osobností, jakým byla i řecká básnířka Sapfó.

Město Mytiléna je postaveno okolo dvou přístavů – severního a jižního. Tyto přístavy jsou spojeny dopravní tepnou, která nese označení Ermou. Všechny větší trajekty kotví v jižním přístavu, jeho pobřeží se jmenuje Pavlou Kountourioti. Severní pobřeží pak nese jméno Navmahias Ellis.

Největší dominantou města je rozsáhlý hrad. V letních obdobích je místem, kde se konají různé kulturní události, například divadelní představení, operní vystoupení, výstavy nebo koncerty. Právě tento hrad představuje nejlepší místo pro poslech živé hudby, které v Řecku můžete nalézt.

Mytilénská pevnost, která byla postavena v raně byzantském období. Ve 14. století byla pevnost zrekonstruována a následně přestavěna Turky. Cesta k této dominantě vede přes krásný borovicový les, který bývá oblíbeným místem pro pikniky.

Pokud se zajímáte o historii, v tom případě zavítejete do archeologického muzea, kde se můžete podívat na sbírku vykopávek od doby neolitické až po dobu románskou. V Novém archeologickém muzeu pak uvidíte sbírku, která zachycuje život na ostrově Lesbos od 2.stol.př.n.l. až do 3.stol.n.l. Dalším zajímavým místem, které můžete na své dovolené navštívit, je Byzanstké muzeum nebo Kostel svatého Therapona.

© Copyright 2024 | Lesbos (Řecko)
Provozuje: MFÁčko